آتش زندگی‌ست

آتش زندگی‌ست

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
انسان در موقعیت که قرار بگیرد، با خویش معامله می‌کند و با خدای خویش، بس. آب کشیدنِ دمادم جانماز با اندیشه‌ی آن‌که از چشم ناظران نمازمان را طهارت بخشیده باشیم، بر کنار نگه داشتن خویش از جزر و مد، «چرا که سلامت بر کنار است»؛ جاده را تا انتها دانستن و با اطمینان به این‌که دَد و دامی در کمین نیست به راه افتادن، این‌هاست که زندگی را از شکوهِ در مخاطره زیستن می‌اندازد و حرارت حیات را به یخ‌بندانِ نجابتِ صوری می‌کشاند. آتش زندگی‌ست، نه مرگِ آتش.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
تو مگو همه به جنگند وز صلح من چه آید/ تو یکی نه‌ای! هزاری، تو چراغِ خود برافروز/ که یکی چراغِ روشن ز هزار خفته بهتر

ساعت شش و چهل‌وپنج دقیقه عصر از خواب بیدار می‌شوم. به زور لعنت فرستادن بر مگسی که آخرش هم دیده نشد. کم‌تر از یک ساعت وقت دارم برای ادای نماز. یک لیوان چای تازه دم شده می‌نوشم. عادت همیشگی؛ برای لود شدن سیستم عامل. همراه با عطسه‌های مردانه‌ام وضو می‌گیرم. می‌روم توی اتاق تا مهمان‌ها نماز خواندن این موقع‌ام را نبینند. در همین حین متوجه می‌شوم از لپتاپم برای دیدن عکس‌هایی که در عروسی‌ای که چند ساعت گذشته از آن فارغ شدند استفاده می‌کنند. همسرم مدام و با عبارت‌های مختلف و کش و قوس‌های صدایش، خواهرزاده‌اش را نهیب می‌زند. دور می‌کند. حواسش را پرت می‌کند. به خودم می‌گویم نکند دوباره این طفل دارد با یک دستش صفحه مانیتور و با دست دیگرش بدنه لپتاپ را فشار می‌دهد. یادم می‌افتد که وسیله کارم است. گویا اگر خدای نکرده اتفاقی بیفتد دستم توی پوست گردو می‌ماند و از این طور فکرها.

نمی‌فهمم چه خواندم؛ چند رکعت خواندم. سلام پایان را داده نداده از اتاق می‌آیم بیرون و همسرم را صدا می‌کنم و با حالت حق‌به‌جانب می‌گویم "آن ماسماسک وسیله کار است. دست بچه چه می‌کند؟ اگر بشکند از نان خوردن می‌افتیم" که یک‌هو همسرم در جواب می‌گوید: "دوربین مادرش را می‌کوبید این ور و آن ور! چه می‌گویی؟"

مرا برق می‌گیرد. نماز آخر وقت با آن حضور قلب برای هیچ؟ خدا بهم رحم کند...

  • شنبه؛ ۴ شهریور ۹۶
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">